Закарпатський Форум 'Уж Форум'
Українська Русский English
Фотоальбом Flash-Ігри
Новини Погода

Повернутися   Форум Закарпаття > Закарпаття > Новини Закарпаття
Новини Закарпаття Новини Закарпаття й не тільки...

Відповідь
 
Опублікувати тему в ВКонтакте Опублікувати тему в Facebook Опублікувати тему в Mail.Ru Опублікувати тему в Живой Журнал Опублікувати тему в Twitter Опублікувати тему в FriendFeed Опублікувати тему в Google  Опції теми Опції перегляду

Україна у сучасному вимірі транскордонного співробітництва

26.05.2009, 18:13   Залишайте свої коментарі, реєстрація необов'язкова

Цими днями в приміщенні обласної влади відбулася Міжнародна конференція "Україна у сучасному вимірі транскордонного співробітництва. Нові можливості для регіонів", яку зініціювали Інститут Політичної Освіти, Комітет Верховної Ради України з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, Комітет Верховної Ради України з питань європейської інтеграції та Фонд Едуардо Фрея (Нідерланди) за підтримки Європейської Асоціації транскордонного співробітництва (ЄС).

У конференції взяли участь: представники Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, Секретаріату Президента України, політичних партій, всеукраїнських громадських організацій, депутати обласних рад, експерти, представники Чернівецької, Одеської, Вінницької, Закарпатської, Волинської областей, а також тих регіонів Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії, Молдови, що входять до Європейської Асоціації транскордонного співробітництва - головної європейської інституції з налагодження зв'язків у транскордонному співробітництві країн Європи.

Йшлося про роль та участь України у транскордонному співробітництві, основні течії та тенденції розвитку малого прикордонного руху, внутрішній та зовнішній потенціал прикордонних регіонів, реалізацію спільних проектів транскордонної співпраці в Транскарпатському регіоні, політику транскордонного співробітництва ЄС, Ради Європи, країн Європи, з якими Україна має спільний коридор, можливості спрощення процедури перетину кордону для людей, товарів та послуг у прикордонних зонах, використання можливостей для розвитку туристичної та інших галузей тощо.

З вітальним словом до учасників конференції, а відтак і з доповіддю звернувся заступник голови облради Василь Брензович, який зазначив, що проведення цієї конференції на Закарпатті ми сприймаємо як позитивну оцінку діяльності органів місцевої виконавчої та представницької влади нашого краю з розвитку транскордонного співробітництва і прагнення сприяти його удосконаленню.

Адже розвиток регіональної і місцевої демократії в сучасній Європі сьогодні не мислиться без розвитку міжрегіонального співробітництва. Тому у контексті євроінтеграційних устремлінь України тема конференції надзвичайно актуальна. Цілком природно, що ці питання мають особливий інтерес для нашого прикордонного краю України, який безпосередньо межує одразу з чотирма країнами Європейської спільноти: Угорщиною, Словаччиною, Польщею та Румунією. Вдосконалення такого співробітництва є одним із пріоритетів у повсякденній діяльності обласної влади як представницької, так і виконавчої, що знайшло відображення у схвалених обласною радою Регіональній стратегії розвитку Закарпатської області до 2015 року та у галузевих програмах, зокрема і Програмі розвитку транскордонного співробітництва на 2009 рік та ряді інших.

У той же час сьогодні потрібний фаховий аналіз як правової бази, так і практики транскордонного співробітництва. Адже політичні та соціально-економічні реалії на європейському континенті постійно змінюються і висувають перед нами нові завдання. Хотів би нагадати, – далі мовив Василь Іванович, – що одним з концептуальних принципів будівництва об’єднаної Європи є міжрегіональне співробітництво різних країн шляхом створення Єврорегіонів, Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи, наприклад, за останні 2 роки 5 разів розглядав питання щодо транскордонного співробітництва та діяльності єврорегіонів як одного з інструментів такого співробітництва.

Приємно констатувати, що однією з перших таких інституцій прикордонного міжрегіонального співробітництва в Україні був "Карпатський Єврорегіон", створений в лютому 1993 року на територіях українського, угорського, словацького, польського та румунського прикордоння, а Закарпатська область була у джерела його створення.

Сьогодні в Україні діє сім євро регіонів. І хоча з боку експертів можна почути різні оцінки діяльності "Карпатського Єврорегіону", на моє переконання, – підкреслив промовець, – він виконав і продовжує виконувати своє політичне призначення щодо вирішення нагальних проблем розвитку і гармонізації добросусідських і взаємовигідних партнерських відносин прикордонних регіонів.

Його діяльність протягом півтора десятиліття активно сприяла усуненню потенційної напруженості та непорозуміння між народами, які проживають на цих територіях. І завдяки дієвому й багатогранному співробітництву між органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадськими та національно-культурними організаціями регіонів-сусідів сьогодні Карпатський Єврорегіон - добрий приклад толерантних взаємин населення нашого прикордоння, важливий фактор стабільності й безпеки в Європі.

Він зіграв важливу роль організатора та координатора економічного і культурного співробітництва сусідніх регіонів європейських країн на благо їх народів.Зокрема, в рамках КЄ вдалося здійснити ряд цікавих проектів. "Карпатський Єврорегіон" був ініціатором важливих рішень на міжурядовому та міждержавному рівнях. Варто нагадати угоди про малий прикордонний рух. Завдяки підтримці представників «Карпатського Єврорегіону» в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи почала реалізовуватися ініціатива України про підготовку Резолюції та Рекомендації щодо сталого розвитку Карпат та інших гірських регіонів Європи.

По-друге, в рамках "Карпатського Єврорегіону"регіональні структури влади та місцевого самоврядування мають реальну можливість бути безпосередніми учасниками спільних міжнародних проектів, зміцнювати двосторонні партнерські зв’язки як між областями, так і між конкретними територіальними громадами.

До прикладу, сьогодні Закарпатська область має двосторонні Угоди про дружбу і співробітництво з Кошицьким та Пряшівським самоврядними краями Словаччини, Марамурешським та Сату-Марським повітами Румунії, Саболч-Сатмар-Березькою областю Угорщини, Підкарпатським воєводством Польщі. Нещодавно до цього списку приєднався ще один регіон – область Гевеш Угорщини. Відповідні контакти встановлено і на рівні більш як 100 міст, сільських і селищних громад нашого краю з відповідними громадами регіонів, що входять до КЄ. І з кожним роком територія співробітництва територіальних громад області розширюється. Так, протягом останніх двох років налагоджена тісна співпраця між органами самоврядування Закарпаття та краю Височіна Чеської Республіки, округу Оберфранкен Німеччини.

Що це дає?

Насамперед, запозичення досвіду у вирішенні багатьох соціально-економічних проблем територіальних громад.

По-друге, взаємодопомога у розв’язанні цих проблем. Наприклад, завдяки співпраці з краєм Височіна, його фінансової допомоги торік вдалося у школах двох гірських сіл Рахівського району, який у нас найбільше потерпів від паводку, замінити всі вікна та двері на теплозберігаючі. Нинішнього року в цих школах буде реконструйована система опалення. До речі, нещодавно у нашій області знову перебувала делегація чеських партнерів. За рік після підписання з ними угоди в реалізацію намічених проектів краєм Височіна в Закарпаття вкладено понад 2,3 мільйона доларів США. На останній зустрічі ми домовилися про нові проекти співпраці, зокрема, щодо розвитку туризму, медицини, про додаткові залучення коштів.

Справді, важко переоцінити й значення масштабних заходів культурного й міжнаціонального спілкування, які щороку регулярно проводяться в рамках Днів Добросусідства на нашому прикордонні. Такі заходи проводяться і цими днями. Нещодавно, в День Європи, відбувся велелюдний день добросусідства на українсько-словацькому кордоні. А цими днями подібні свята – на угорсько-українському та українсько-румунському кордонах.

По-третє, КЄ стає важливим інструментом співробітництва місцевих і регіональних влад України не тільки з окремими державами, але й всього Євросоюзу. До прикладу, лише в рамках Європейської Програми Сусідства "Україна-Угорщина-Словаччина", на Закарпатті спільно з угорськими партнерами реалізується 6 проектів соціального, туристичного та економічного спрямування. В рамках Програми Добросусідства "Румунія –Україна" "Транскордонне партнерство задля сталого розвитку громад" зараз у 4 районах впроваджується пілотний проект по створенню Ресурсних центрів розвитку громад, які мають стати осередками продукування ідей і проектів розвитку своїх громад як у сферах економіки, підприємництва, фермерства йтуризму, так і в соціальній сфері.

У той же час і правова база, й фінансова основа для транскордонного співробітництва потребує удосконалення. Слід врахувати, що після вступу країн Центральної та Східної Європи до Європейського Союзу суттєво змінився статус транскордонного співробітництва між Україною та центральноєвропейськими державами.

Принципово різний рівень реформування в країнах і, зокрема, в адміністративно-територіальних одиницях, що входять до "Карпатського Єврорегіону", гальмують використання можливостей транскордонного співробітництва по реалізації концепцій соціально-економічного розвитку прикордонних територій, в тому числі стратегії розвитку транскордонного співробітництва у Карпатському регіоні "Карпати 2003-2011", ініційованої Закарпатською обласною радою та облдержадміністрацією і підтриманою регіональними органами влади прикордонних регіонів Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії.

Крім того, в Європейському Союзі відсутній єдиний підхід до транскордонного співробітництва. Зараз діє 8 програм для країн "Карпатського регіону", а єдиного підходу нема. Тому кожна країна тягне програму на себе, до України спрямовуються в основному лише їх просвітницькі елементи. Кошти використовуються здебільшого в країнах ЄС, а Україна виступає формальним партнером.

У зв’язку з цим голова "Карпатського Єврорегіону" звернувся до керівників національних сторін з пропозицією обговорити зміни до статуту і, зокрема, щодо надання нашій Асоціації статусу юридичної особи. Це дало б можливість "Карпатському Єврорегіону" безпосередньо брати участь у конкурсах на одержання європейських коштів і траншів, що спрямовуються на розв’язання різних проблем і завдань. Тим більше, що в рамках "Карпатського Єврорегіону" уже готується проект "Карпатський горизонт" для фінансування Європейським Союзом на 2014-2021 роки.

Є надія, що й розгляд в Конгресі місцевих і регіональних влад Ради Європи питання про сталий розвиток Карпат відкриє нові перспективи для реалізації широкого спектру програм співробітництва в екологічній, туристично-рекреаційній та соціально-культурній сферах. Наступне. Вагомим чинником, який стримує транскордонне співробітництво органів місцевого самоврядування та місцевих влад в Україні, є відсутність його належного фінансового підґрунтя. У зв’язку з цим у Законі "Про транскордонне співробітництво" необхідно внести положення про фінансову підтримку такої співпраці. Адже одною з вимог транскордонних проектів є внесення певної частки в їх реалізацію. В Державному бюджеті України на 2009 рік на це не виділено жодної гривні. Хотів би звернутися до народних депутатів України врахувати це при підготовці бюджету на наступний рік.

Іншим гальмівним чинником співпраці є введення на території сусідніх держав шенгенського візового режиму. Було б доцільно Верховній Раді ініціювати укладання з усіма сусідніми країнами Євросоюзу угод про малий прикордонний рух, який доказав свою велику практичність в українсько-угорських відносинах.

Ще одне. Розширення контактів між громадянами різних країн прикордонних регіонів потребує розбудови і вдосконалення мережі прикордонних переходів та прикордонної інфраструктури. Сьогодні на Закарпатській ділянці кордону України з країнами Європейського Союзу діє 18 пропускних пунктів. Однак жодного з Польщею, хоча протяжність кордону з нею 32,6 км. Найближчий пункт пропуску знаходиться на відстані близько 100 км у Львівській області. Розв’язанню цієї проблеми могло б сприяти відкриття пункту пропуску "Лубня – Волосате" на Великоберезнянщині. Тим паче, що Закарпатська область і Підкарпатське воєводство мають спільне історичне минуле, мають угоду про співробітництво і відкриття цього пункту пропуску сприяло б і соціально-економічному розвитку наших самоврядних прикордонних територій, малого підприємництва у сфері туризму і, що не менш важливо, поліпшилася б їх інвестиційна привабливість.

То ж на наступному засіданні Ради "Карпатського Єврорегіону" українська делегація має намір ініціювати прийняття рішення про підтримку відкриття пункту пропуску "Лубня-Волосате". Тим більше, що на 38 засіданні Ради "Карпатського Єврорегіону" схвалено створення міжнародного туристичного маршруту "Карпатський Єврорегіон". Думаю, що і ця Міжнародна конференція могла б у своїй резолюції підтримати цю ініціативу Закарпатської обласної ради.Схожі теми
• На проведення фестивалів у рамках транскордонного співробітництва Євросоюз виділив 93 тис. євро 
• В Ужгороді відбудеться Школа транскордонного співробітництва 
• В Ужгороді відкриється перша в Україні Школа транскордонного співробітництва 
Відповідь

Тут присутні: 1 (користувачів: 0 , гостей: 1)
 
Опції теми
Опції перегляду

Ваші права в розділі
Ви не можете створювати теми
Ви не можете відповідати
Ви не можете додавати вкладення
Ви не можете редагувати повідомлення

BB code is Вкл.
Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.

Швидкий перехід


Часовий пояс GMT +2, Поточний час: 00:41.


bigmir)net TOP 100