Показати повідомлення окремо

Використання закарпатських надр гальмується через бюрократичні перепони

03.04.2009, 07:06   Залишайте свої коментарі, реєстрація необов'язкова

За період з 2005 до 2008 років обласною радою було прийнято 84 рішень щодо надання погодження на отримання ліцензії на користування надрами. Загалом до Міністерства охорони навколишнього природного середовища було подано більше 80 пакетів документів. Проте, на сьогодні прийнято лише 40 рішень на отримання ліцензій, половина пакетів документів й досі не розглядалися. Складається враження, що урядовці навмисне затягують з прийняттям відповідних рішень.

Закарпатська область багата надрами, які можна застосувати як енергоносії, зокрема це стосується бурого вугілля та термальних вод. Але через бюрократичні перепони з боку уряду чимало проектів з застосування альтернативних енергоносіїв в нашій області не можливо реалізувати. До прикладу, ТОВ "Лігніт" – єдине в Закарпатській області підприємство, що видобуває буре вугілля. Отримало погодження Закарпатської обласної ради від 25.07.08 року, одразу подало повний пакет документів в Мінприроди та не отримало ліцензію на користування надрами. Два підприємств з Берегівського та одне з Рахівського районів вже більше двох років очікують на дозвіл розробку та використання термальних вод.

Основною перепоною на шляху розвитку гірничодобувних підприємств є занадто складна, не ефективну, бюрократична процедура отримання спеціальних дозволів на користування надрами, в тому числі і на родовища корисних копалин місцевого значення, що затверджується щорічними постановами Кабінету Міністрів України, які приймаються із запізненнями та суттєвими змінами.

Нині навіть діючі підприємства не можуть вчасно отримати продовження дії ліцензії на користування надрами, і, як наслідок, змушені зупинити свою діяльність. Так, не перший десяток років працює кар’єр «Трибушани» на Рахівщині. І навіть після двох рішень судів не може домогтися продовження ліцензії.

Можна назвати ряд підприємств, які планували будівництво туристичних комплексів на базі родовищ мінеральних вод Закарпаття. Отримавши погодження обласної ради більше року тому, не можуть вчасно отримати спеціальні дозволи від Кабінету Міністрів, через що змушені зупинити свої інвестиційні проекти. За кожним поданим в уряд пакетом документів стоїть колектив виробничого підприємства, яке сплачує податки, сприяє соціально-економічному розвитку певного населеного пункту. Загалом 40 підприємств області не можуть проводити виробничу діяльність через зволікання у видачі ліцензій.

Після відповідного аналізу виконання рішень, прийнятих у сфері надрокористування, обласна державна адміністрація звернулася до Президента України з проханням дати доручення Кабінету Міністрів щодо прискорення процедури надання спеціальних дозволів на користування надрами. Обласна влада також пропонує розглянути можливість надання повноважень щодо видачі спеціальних дозволів на корисні копалини місцевого значення обласним державним адміністраціям.