Показати повідомлення окремо

НОВОРІЧНА ПІРОТЕХНІКА

22.12.2009, 17:47   Залишайте свої коментарі, реєстрація необов'язкова

Ще не так давно Новий рік та Різдво в основному асоціювалися у нас із ялинковими вогнями‚ шампанським‚ мандаринами і‚ звичайно ж‚ новорічними подарунками. А уява про святкову піротехніку обмежувалася лише хлопавками й бенгальськими вогнями. Останнім часом цей святковий арсенал суттєво поповнився й новорічне свято вже не уявляється без всіляких петард‚ ракет і салютів. На жаль‚ інколи піротехнічні ігри закінчуються неприємними сюрпризами‚ – неякісна підробна піротехніка‚ а також не дотримання правил безпеки під час її використання може закінчитися травмами‚ опіками‚ пожежами. Щоб Новорічні свята приносили для вас лише радість‚ пропонуємо ознайомитися з корисною інформацією про різновиди піротехнічних виробів‚ їх дію‚ правила підбору й безпеки.ЦЕ КОРИСНО ЗНАТИ
Уся піротехнічна продукція має 5 класів небезпеки: перший – відсутні ударні хвилі й осколки‚ що розлітаються під час вибуху‚ радіус небезпечної зони – півметра (хлопавки‚ бенгальські вогні)‚ другий – те саме‚ але радіус небезпечної зони – 5 метрів; третій – 20 метрів. Піротехніка з першого по третій клас – побутового призначення. Піротехніка четвертого й п’ятого класу використовується для професійного використання й повинна продаватися тільки за наявності спеціального посвідчення й ліцензії на право її використання. Піротехнічні вироби‚ які надходять у продаж легально‚ обов’язково проходять ретельну процедуру перевірки й ліцензування‚ особливо‚ коли мова йде про імпорт. Будь-який узаконений товар має бути сертифікований у супроводжуватися чіткою інструкцією. На піротехнічному виробі також мають зазначатися дані про вікові обмеження для покупця‚ клас небезпеки‚ термін придатності‚ виробник. Продавець на вашу вимогу повинен надати: сертифікат якості‚ висновок про безпеку виробу й ліцензію на право продажу піротехніки.

ВИДИ ПІРОТЕХНІКИ
Усю піротехнічну продукцію можна розділити на такі головні групи: петарди‚ фонтани‚ римські свічки‚ салюти і ракети.
Петарди – найпростіші й найдешевші піротехнічні іграшки‚ ефект яких полягає в хлопку різної гучності в залежності від виду.
Фонтани – феєрверки‚ які б’ють уверх струменями яскравих кольорових іскор. Бувають настільні‚ ручні й наземні. Перші – найменші. Вони ставляться на стіл і видають невеликі (5-30 см заввишки) жмути полум’я. Ручні фонтани (факели) спокійно можна тримати в руках під час запуску‚ вони розкидають невеличкі вогняні кульки чи іскри. Наземні фонтани – потужні феєрверки‚ які в основному слугують для використання на відкритому повітрі через високі виверження струменів іскор.
Римські свічки мають вигляд трубочок різноманітної довжини й товщини з ґнотом‚ які почергово вистрілюють доверху шиплячими‚ свистячими й хлопаючими вогняними кулями й зірками заввишки до 15 метрів. Перед запуском римську свічку встановлюють вертикально ґнотом доверху й надійно закріплюють‚ прив’язуючи до кілочка‚ який вбито в землю‚ чи встромлюють в ґрунт чи збитий сніг не менше‚ ніж 1/3 довжини свічки. Кількість зірок у римській свічці може коливатися від 4 до кількох десятків штук.
Салюти є основою будь-якого святкового піротехнічного шоу. Салют має вигляд невеличкої паперової (рідко металевої) зарядженої гільзи‚ яка вистрілює заввишки від 15 до 50 м піротехнічні елементи чи капсулу з парашутом. Батареї салютів – комбіновані феєрверки‚ які збираються в одному корпусі з багатьох одиночних салютів. Батарея дуже простенька в застосуванні – встановлюється на рівній площині й підпалюється від одного ґноту. Одиночні салюти‚ що входять до батареї‚ можуть бути різного калібру й містити різні ефекти‚ тому батареї салютів є винятковими по красі під час дії.
Ракети - це феєрверки‚ які летять заввишки від 15 до 100 м‚ залишаючи за собою довгий іскристий вогняний шлейф‚ а потім у верхній точці польоту головна частина вибухає‚ утворюючи різнокольорову вогняну кулю.

БЕЗПЕКА
Правила безпеки під час користування піротехнічними виробами:
• Не робіть феєрверки в домашніх умовах.
• Купувати піротехніку слід в магазинах (бажано в спеціалізованих відділах). При цьому особливу увагу треба звертати на термін придатності й походження товару. Не купуйте вироби сумнівного вигляду‚ які мають ушкодження чи деформування корпусу.
• Обов’язково ознайомтеся з інструкцією щодо використання виробу: що запалювати й куди направляти – це потрібно знати заздалегідь‚ а не з’ясовувати методом проб і помилок.
• Не можна носити піротехнічні іграшки у кишенях.
• Зберігати придбану піротехніку треба в недоступному для дітей та сухому місці‚ на значній відстані від нагрівальних приладів. Пам'ятайте, що піротехнічні вироби бояться вологи - це може позначитись на їх роботі. Якщо піротехнічні вироби відсиріли, не сушіть їх на батареях опалення або печах. Не допускайте відкритого вогню в приміщенні‚ де зберігаються вироби.
• Не можна спалювати їх у багатті‚ розбирати та піддавати їх механічним впливам.
• Не можна працювати з піротехнічними виробами у нетверезому стані та палити‚ працюючи з піротехнікою. В жодному разі не слід використовувати піротехнічні вироби для бешкетування (приміром‚ кидати петарди в людей‚ тварин чи у вікна житлових будинків)‚ застосовувати їх треба лише за призначенням.
• Площадку для феєрверка треба вибрати заздалегідь. Вона повинна знаходитися на відстані не менше 50 метрів від житлових будинків‚ над нею не повинно бути дерев‚ ліній електропередач й інших перепон. Те місце‚ де будуть запускатися феєрверки‚ повинно бути очищене від опалого листя‚ гілок‚ паперу та інших легкозаймистих предметів.
• Глядачів тримайте на максимально безпечній відстані‚ яка зазначена на упаковці феєрверка.
• Ракети не можна запускати з руки‚ з вікна чи балкона. Запалювати феєрверки краще бенгальською свічкою й обов’язково на відстані витягнутої руки.
• Перед тим як підпалити ґнот ви повинні точно знати‚ де у виробу верх і звідки будуть вилітати палаючі елементи. Не можна навіть жартома направляти феєрверки у бік глядачів.
• Обов’язково обкладіть батареї салютів цеглою‚ камінням‚ ґрунтом чи снігом‚ щоб під час запуску вони не перекинулися й не почали стріляти в бік глядачів.
• Не намагайтеся випробувати долю, запускаючи феєрверки у вітряну погоду. За таких умов, «зірочки» мають властивості відхилятися у сторону на значну відстань, а палаючі елементи можуть опинитися на ближніх будівлях та деревах.
• Використовуючи піротехнічні вироби, пам'ятайте, що горючі речовини та порох, які входять до їх складу - дуже небезпечні. При необережному поводженні з ними або неправильному зберіганні, вони легко розгоряються, що призводить до пожежі.
• Завжди майте поруч ємність з водою чи вогнегасник‚ щоб бути готовим погасити будь-які несподівані осередки вогню чи тліючі залишки феєрверка.