Показати повідомлення окремо

Розсекречено документи стосовно вводу радянських військ у Прагу у 1968 році

17.12.2009, 11:27   Залишайте свої коментарі, реєстрація необов'язкова

Галузевий державний архів Служби безпеки України передав чеським історикам електронні копії 311 документів, які пов'язані з введенням в 1968 році радянських військ в ЧССР.

Як повідомили в прес-центрі СБУ, документи передані в рамках співпраці СБУ з Інститутом досліджень тоталітарних режимів і Архівом справ держбезпеки Чеської Республіки.

У переданих документах міститься відображення реакції тодішнього українського суспільства на події 1968 року, які увійшли в історію під назвою "Празька весна". За тематикою це інформаційні та спеціальні повідомлення, а також доповідні записки Комітету держбезпеки УРСР у Центральний комітет Комуністичної партії України. Всі вони були помічені грифом "Таємно", а розсекречено лише нещодавно.

За змістом - це отримані різними способами висловлювання жителів ЧССР і УРСР та їх оцінка тих подій, листування громадян обох країн, "звіти" про поведінку окремих громадян.

Як зазначають у СБУ, офіційна радянська оцінка ситуації, згідно з якою "переважна більшість людей схвалюють цей захід радянської влади", кардинально відрізнялася від реальності і від того, як її оцінювали жителі Чехії: "Московське радіо обманює.

Ми знаємо, що наша влада не запрошувала війська. Введення військ - велика помилка, яку не виправити і за 10 років ". Зокрема, в одній з доповідних записок наводяться слова іноземних туристів, які вказують, що місцеві жителі зустрічають радянські війська вороже.

В цей же час офіційною пропагандою фактична окупація підносилася як братська допомогу і бажання "врятувати ЧССР".
Источник: UA-REPORTER.COM