Показати повідомлення окремо

Ужгород буде найсвітлішим містом України

16.11.2009, 13:31   Залишайте свої коментарі, реєстрація необов'язкова

В обласному центрі Закарпаття у рамках проекту «Ужгород – місто майбутнього» на вулиці Уральській (біля головпоштамту) з’явився перший діодний світильник. Встановлена нова лампа споживає утричі менше електроенергії ніж та, що висить поруч, а світла дає удвічі більше. Світло від нової лампи не жовте та мерехтливе, а біле, що створює кращу видимість, повідомили «ВЗ» генеральний директор компанії Ungvar Energy Світлана Долинай та екс-директор КП «Міськсвітло» Наум Рєпкін.

Наум Рєпкін провів невеликий екскурс в історію, нагадавши, як у 1972 році в Ужгороді з’явилися перші натрієві світильники. Тут їх було встановлено 50 штук, тоді як у Києві на той час з’явилося тільки двадцять. Через чотири роки після цього в Ужгороді не випадково відбулася Всесоюзна світлотехнічна конференція, яка представила практично всю географію тодішнього Союзу, від Петропавловська-Камчатського до Прибалтики. Йшлося про естетику зовнішнього освітлення. Було заборонено встановлювати масивні бетонні світлоопори вагою тонну, що містили 200 кг металу.

“Ми на порозі революції в освітленні міських вулиць, - вважає Світлана Долинай. - Є бажання встановити принаймні тисячу таких світильників”. “Світлодіод, – додає Наум Рєпкін, - це напівпровідниковий пристрій, що перетворює електричний струм безпосередньо на світлове випромінювання, і це можна зробити майже без втрат. Він механічно міцний і винятково надійний, його термін служби – 100 тисяч годин, що майже у 100 разів більше, ніж у лампи розжарювання, і в 5-10 разів більше, ніж у газорозрядної”.

Такі світильники - задоволення недешеве. Один «тягне» на тисячу доларів. Ужгород уклав домовленості на їх придбання з угорськими банками. ЄБРР готовий кредитувати такі програми.

Наразі ЄБРР виділив суму для кредитування програми енергозбереження на шість років, кредит виплачуватиме “Міськсвітло” за рахунок економії електроенергії (на сьогодні це 30 тис. грн. на місяць). Таким чином, підрахували фахівці, проект повинен окупитися за п’ять років. Після розрахунку з банком світильники стають власністю міста.


Источник: Високий Замок