Показати повідомлення окремо

На Закарпатті намагаються вберегти рідкісні весняні квіти від повного знищення

11.02.2009, 18:21   Залишайте свої коментарі, реєстрація необов'язкова

З метою забезпечення державного контролю за станом охорони, захисту, використання та відтворення червонокнижних видів рослин Державна екологічна інспекція в Закарпатській області щороку проводить операцію «Первоцвіт». В ході операції здійснюються перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства у місцях зростання найбільших популяцій ранньовесняних ефемероїдів на території області та рейдові заходи у місцях продажу ранньовесняних видів рослин. Про це сьогодні, 11 лютого, ЗІК повідомили у Державній екологічній інспекції в Закарпатській області.

З наближенням весни на вулицях та ринках міст продаються зірвані, а часто й висмикнуті разом з цибулинами рослини. Масове знищення ранньовесняних рослин з метою продажу призводить до зменшення їх кількості в природі, а згодом й до повного зникнення, йдеться у повідомленні Державної екологічної інспекції в Закарпатській області.

Перші весняні квіти найуразливіші з усіх рослин. Зазвичай вони мають дуже короткий період вегетації. В січні починається підсніжний розвиток ранньовесняних ефемероїдів – багаторічних цибулястих квіткових рослин. За кілька тижнів тендітний провісник весни повинен прорости, розквітнути, запасти в собі певну кількість поживних речовин, аби потім на 10-11 місяців сховатися під землею. Якщо рослину зірвати, вона увійде в фазу спокою непідготовленою і до наступної весни може навіть загинути. Крім того, без квітки не сформується насіння. Отже, буде порушено процес розмноження.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 398 від 16.03.1999 року розмір компенсації за шкоду, заподіяну незаконним збиранням або знищенням чи пошкодженням рослин, занесених до Червоної книги України, становить від 9 до 12 грн. Зокрема, за Шафран Ейфеля та еритроній собачий зуб – 12 грн за 1 рослину, підсніжник білосніжний та білоцвіт весняний – 9 грн за 1 рослину.

Згідно зі ст. 90 Кодексу України про адміністративні правопорушення погіршення середовища зростання рослин, види яких занесені до Червоної книги України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх з природного середовища, тягне за собою накладення штрафу на громадян від 20 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 – 510 грн) з конфіскацією незаконно добутого, і на посадових осіб – від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 – 850 грн) з конфіскацією незаконно добутого.

Державна екологічна інспекція в Закарпатській області закликає усіх, кому небайдужа природа, приєднатися до операції «Первоцвіт».