Показати повідомлення окремо

Вчені стурбовані долею Солотвинського солерудника

02.02.2009, 19:48   Залишайте свої коментарі, реєстрація необов'язкова

На адресу голови Закарпатської ОДА Олега Гаваші надійшов лист за підписом голови правління «Гірничо-хімічного консорціуму», академіка Академії гірничих наук України Івана Зозулі та виконавчого директора ВГХС Академії гірничих наук України, член-кореспондента АГНУ Анатолія Гайдіна, в якому висловлено глибоку стурбованість вчених ситуацією, що склалась на Солотвинському солеруднику. Такого ж листа направлено міністру аграрної політики України Ю. Мельнику. Про це ЗІКу повідомили Управлінні інформації та зв’язків із громадськістю Закарпатської ОДА.

Цим листом науковці підтримали позицію ОДА щодо порятунку Солотвинського солерудника та унікальних алергологічних лікарень. Вчені роблять висновок, що відсутність фінансування з державного бюджету, припинення робіт з підтримки екологічної рівноваги призведуть до техногенно-екологічної катастрофи на прикордонній з Євросоюзом території в долині транскордонної річки Тиса; затоплення єдиної і останньої на заході України соляної шахти; ліквідації алергологічних лікарень; подальшого розвитку соляного карсту з руйнуванням житлових будинків, промислових споруд і комунікацій; банкрутства численних рекреаційних закладів на базі солених озер; втрати понад 100 робочих місць на солеруднику, в лікарнях і рекреаційних закладах. Потенційні збитки для держави оцінюються в сотні мільйонів доларів.

Для попередження вказаних негативних наслідків, вважають вчені, необхідно, відповідно до проекту консервації, який пройшов державну економічну, гірничо-технічну та екологічну експертизи, забезпечити фінансування рудника протягом двох років в сумі 100 млн гривень. Реально кошти можуть надійти тільки після коригування Державного бюджету України на 2009 рік. Важливо також забезпечити державне фінансування на виконання наукових досліджень та здійснення постійного спеціального екологічного моніторингу в зоні впливу Солотвинського солерудника з метою недопущення екологічної катастрофи, підкреслюють вчені І. Зозуля та А. Гайдін.