PDA

Перегляд повної версії : Хто+хто: вибори-2010


News
29.12.2009, 10:53
Політика - це гра. Гра, в першу чергу, стратегічна. Тому, через три тижні, коли виборець піде віддавати свій голос за того, чи іншого кандидата, бажаючи зробити свій внесок у зміни країни на краще, він повинен мати якусь стратегію політичної гри, щоб не бути обдуреним політиками.

Щоб допомогти виборцю розібратися в цьому, на свій страх і ризик, хочу запропонувати кілька фактів і факторів, які можуть мати вплив на формування політичних альянсів у другому турі голосування.

Одним із ключових факторів, який може вплинути на формування союзів - це питання про можливість проведення дострокових парламентських виборів, і вигоди / збитки, які політичні сили зможуть отримати з них.

Серед основних кандидатів варіант проведення дострокових парламентських виборів найменш всіх може спокушати Юлію Тимошенко (особливо якщо вона переможе на президентських виборах).

Як показує світовий досвід, і в тому числі українська, виборець схильний до різних преференцій під час президентських і парламентських виборів. Виходячи з цього, можна вважати, що повторити результат президентських виборів на позачергових виборах парламенту Юлії Тимошенко навряд чи вдасться.

Таким чином, її опоненти зможуть взяти на них реванш і відібрати вузди правління законодавчої влади, які утримує і так досить слабка коаліція. Виходячи з цього, слід вважати, що Юлія Тимошенко буде всіляко уникати такого розвитку подій.

Але навіть якщо їй і вдасться зосередити у своїх руках і пост президента і незайману ВР, Юлії Тимошенко не уникнути перерозподілу сил у парламенті.

У країні може відбутися загострення політичної ситуації, продиктоване страхом диктатури. І таке "загострення" можна буде пом'якшити тільки шляхом передачі частини державних повноважень іншій політичній силі.

Крім цього, її перемога на президентських виборах здається можливою тільки у разі підтримки її іншими кандидатами, що фактично означатиме політичні торги.

Віктор Янукович зацікавлений у розпуску парламенту. Про цей намір, у разі своєї перемоги, він вже неодноразово заявляв, як і про виключення коаліції з Юлією Тимошенко в новому Раді.

Спираючись на велику підтримку населення, і що впало, у порівнянні з 2007 роком, рейтингом БЮТ і "Нашої України", Віктор Янукович новим скликанням парламентських виборів зміг би взяти реванш за технічно виграні, а практично програні вибори 2007 року, і сформувати в новому парламенті своє більшість. На додачу до крісла президента.

Розпуск ВР здається також дуже вигідним Арсенію Яценюку, який на даний момент не має своєї фракції в парламенті, і Олександра Мороза, партія якого не увійшла до ВР в 2007.

На вибір Арсенія Яценюка з ким об'єднуватися в другому турі також можуть вплинути його фінансові зв'язки з Леонідом Юрушевим, вкрай непублічним українським бізнесменом, який досі не з'являвся активно на політичній арені. Він, за інформацією УП, є єдиним відомим системним інвестором кампанії Яценюка.

Леонід Юрушев зберігає вже довгий час тісні ділові та особисті стосунки з головним спонсором партії Регіонів - Ринатом Ахметовим, разом з яким він фінансував будівництво київського бізнеc-центру Leonardo, і готель Holliday Inn.

Володимир Литвин, завдяки відносно успішної президентської передвиборної кампанії, має всі шанси збільшити свій вплив у парламенті, у випадку проведення дострокових виборів до ВР.

Але чи захоче він заради цього ризикнути кріслом голови Верховної Ради? Варто зауважити, що виходячи з його публічних заяв, він не прибічник проведення нових парламентських виборів і готовий докласти всіх зусиль, "щоб змусити працювати нинішній склад парламенту".

Нинішній президент, здавалося б, ідеологічно найближче до Юлії Тимошенко і інший вибір союзника в другому турі означав би кінець довіри його виборців.

Але велика кількість експертів, серед яких Віталій Бала і Тарас Березовець, відзначають певну координацію дій між кандидатами Віктором Ющенком і Віктором Януковичем.

Обидва кандидати синхронно підтримували закон про соціальні стандарти, критикували політику уряду, а також були єдині в думці щодо перспектив співробітництва України з МВФ.

Така поведінка Ющенка можна пояснити його надіями повернутися в політику, в разі поразки на президентських виборах, в якості прем'єр-міністра при президенті Януковичі.

І це, в свою чергу, допомогло б Януковичу пом'якшити політичну ситуацію в країні, в результаті його перемоги на виборах.

Хоча серед експертів побутує й інша думка. Так, директор Центру соціальних досліджень "Софія" вважає, що можливість зближення Ющенка і Януковича у другому турі виборів є інформаційним міфом, який вигідний для певної політичної сили.

Втім і сам Янукович під час однієї з передач Савіка Шустера заявив, що прем'єрство Ющенко при президентові Януковичі виключено.

Варто також зауважити, що точно таке ж запевнення прозвучало і з вуст Юлії Тимошенко.

Таким чином, у Ющенка немає шансів ні в таборі біло-синіх, ні з БЮТом.

Можливо, від діючого президента варто очікувати "нових політичних підходів" - скажімо, вступ в єдиний альянс демократичних сил, об'єднаний навколо єдиного кандидата. Але чи захочуть інші кандидати, як і сам Ющенко, знімати свою кандидатуру на користь створення такого альянсу?

Сергію Тігіпко,який вперше вийшов на політичну арену, здається дуже вигіді поразки його екс-боса Віктора Януковича. Чи не тому так часто представники Партії Регіонів згадують про нього як про "технічного кандидата" Юлії Тимошенко.

Але, як справедливо зауважила Раїса Богатирьова: "Проте технічний Тігіпко кандидат, або не технічний, знає тільки 2 людини - Тимошенко, і сам Тігіпко".

Однак у випадку чергового програшу Януковича, він претендує стати новим лідером східного регіону. Про таку можливість говорили багато експертів.

Олег Тягнибок та Юрій Костенко, а також їхні виборці, у другому турі швидше за все будуть на боці "пронаціональний" лідерів, або взагалі проти всіх, щоб підкреслити свою радикальну позицію, і, таким чином, спробувати залучити більше прихильників на наступних виборах (у тому числі, і можливих дострокових парламентських).

Олександр Мороз намагається повернути електорат після невдалого політичного маневру. Його недавня заява що "під час цієї кампанії потрібно дати можливість людям показати хто є хто", наштовхує на думку, що він має намір висвітити себе незалежною політичною силою, що не підтримує, принаймні відкрито, жодного з кандидатів.

Хоча відомо, що Мороз нібито веде переговори, щоб підтримати в другому турі таких претендентів на пост президента як Янукович, Яценюк, Тігіпко та Симоненко.

"Ворог їхньої держави" Анатолій Гриценко, який пройшов в 2007 році у ВР під номером 4 блоку "НУНС", з кінця 2008 року активно зберігає амбіції очолити якусь "третю силу" в крилі українських демократів, почавши зі свого власного політичного проекту.

Його поява в гонці за крісло президента варто розглядати як перший крок і прелюдію до нової боротьби вже на парламентських виборах як "альтернативного" кандидата, що пропонує виборцю "третій шлях".

Тому варто очікувати, що Анатолій Гриценко не підтримає жодного з кандидатів які пройшли у другий тур, щоб зберегти імідж "ворога ЇХ держави".

Завершити свої роздуми про формування політичних союзів хотілося б і міркуванням про те, що будь-які політичні альянси в результаті цих виборів не були сформовані, і хто б не став новим лідером України, вибори завжди варто розглядати як елемент прогресу на шляху до демократії.

За умови, що вибори проведені чесно. А наскільки чесними будуть ці вибори - покаже час.

Євген Стригуль

Источник: Українська правда (http://www.pravda.com.ua)Перевод: Закарпатский Форум /Уж Форум/ (http://www.uzhforum.com)